Jak vybrat kreditní kartu?

Jak vybrat kreditní kartu?

Kreditní karta se stává stále oblíbenějším úvěrovým produktem na dnešním bankovním trhu. Pojďme si tedy představit kreditní kartu jako takovou a základní služby k ní poskytované.

Co je kreditní karta?

Velkou částí uživatelů bývá stále nesprávně zaměňován pojem „kreditní“ a „debetní“ karta, kdy je velmi často pojem „kreditní karta“ využíván pro jakoukoliv platební kartu, kterou mají její majitelé v peněžence.

Mezi těmito dvěma druhy karet je ale velmi významný rozdíl. Debetní karta je klasická platební karta, přidělovaná k bankovnímu účtu – tedy je to karta, se kterou čerpáte své vlastní peníze a pro možnost s ní čerpat finance do mínusu je třeba mít na účtu smluvenou službu kontokorent.

Kdežto kreditní karta je úvěrový produkt, ke kterému náleží vlastní bankovní účet. Při zakládání kreditní karty proběhne mezi vámi a bankou domluva na výši úvěrového limitu, který se zpravidla pohybuje mezi 10 000 – xxx 000,- Kč. Tudíž ve chvíli, kdy platíte touto kartou, využíváte k tomu peněz banky, které teprve posléze na tento bankovní účet vrátíte.

Bezúročné období

Ke správnému využívání této karty je třeba porozumět především pojmu bezúročného období, které každá kreditní karta nabízí. Aby pro vás totiž používání kreditní karty bylo skutečně výhodné a třeba vám i něco přineslo, je třeba bezúročného období správně využívat. Tato služba je ke kartě nastavena automaticky, je jen třeba se u poskytovatele vaší karty zeptat, jak dlouhé bezúročné období nabízí. Pokud budeme hovořit o klasických bankovních institucích, toto období se většinou pohybuje v rozmezí 40 – 55 dní.

Konkrétně to tedy funguje takto – na kartě je nastaveno účetní období, což je období, pro které je daný finanční obnos poskytován. Pro zjednodušení příkladu uveďme účetní období vždy 1. dne v měsíci. Pokud tedy svou kreditní kartu začnete využívat 1.1.2015 a do 31.1.2015 využijete částku 10 000,- Kč ze svého úvěrového limitu 20 000,- Kč, znamená to, že máte od 31.1.2015 40 – 55 dní na vrácení této částky bance, bez zaúčtování jakéhokoliv úroku ze strany banky.

V případě, že těchto 10 000,- Kč, využitých v lednu, vrátíte bance 1.3.2015, můžete do té doby během února čerpat již jen dalších 10 000,- Kč, které zbývaly do výše vašeho úvěrového limitu. Úvěrový limit na kartě je možné kdykoliv plně vyrovnat, bez závislosti na účetním nebo bezúročném období. Taková nabídka je výhodnější než jakou vám nabídne nebankovní půjčka.

Automatická splátka

Službu automatické splátky nenabízejí všichni poskytovatelé, pokud ale nabízená je, zpravidla tomu tak bývá za měsíční poplatek. Tato služba vám nabídne propojení vašeho běžného bankovního účtu s bankovním účtem vaší kreditní karty pomocí inkasa a díky tomu si vaši měsíční útratu bude banka pravidelně strhávat automaticky a to těsně před koncem bezúročného období, čímž vám napomůže ho zachovávat a tím ušetřit další finance, které by bylo třeba vynaložit za naúčtované úroky, pokud by jinak bezúročné období dodrženo nebylo.

Kreditní kartu není nutné zakládat v bance, ve které máte vedený svůj běžný bankovní účet, proto je nejvýhodnější navštívit bankovních ústavů více a informovat se ve všech z nich, jaké podmínky, ceny a limity by nabídly právě vám.

Napsat komentář