pasivní příjem

Je pasivní příjem opravdu pasivní?

Když přijde na strategie jak zbohatnout, stále lepší zvuk získává sousloví “pasivní příjem”. Pasivní příjem nás může zbavit strachu z toho, co budeme dělat v důchodu.

Investopedia definuje pasivní příjem jako : “Výdělek jedince pocházející z pronájmu nemovitostí, komoditních společností nebo jiných podniků, v němž je anebo není jedinec aktivně zapojen.”

Moderní společnost ovšem předefinovala pasivní příjem na “veškerý příjem, který máte, zatímco sedíte na pláži a popíjíte mojito.”

Je pasivní příjem opravdu pasivní?

Finanční couch a expert Todd Tresidder myslí, že pravda je někde na půli cesty. Definuje pasivní příjem, jako peníze, které dostanete z projektu, poté, co jste do něj vložili počáteční investice (časové i finanční).

Upozorňuje na jeden zásadní problém: Lidé se často domnívají, že pasivní příjem jsou peníze za žádnou námahu, ve skutečnosti ale i tyhle peníze námahu potřebují. Musíme si to totiž “nadpracovat” dopředu.

Jak vytvořit pasivní příjem

Někteří sní o výdělku vytvořením a distribucí určitého druhu informace: elektronická kniha, cd, dvd. A pak od toho rychle ustupují zpět, když zjistí, jaké množství investic by do toho museli dát. Internetoví guru vám řeknou, že vydělávat peníze na internetu je jednoduché. Nicméně Todd nesouhlasí. Vytváření tohoto typu příjmu vyžaduje velké množství energie a vstupních zdrojů.

Lze zbohatnout na internetu?

Na internetu je podle Todda neskutečná konkurence. Abyste uspěli, váš produkt musí být perfektní. Trh netoleruje žádnou vaši chybu. Musí to být něco, o čem si budou chtít lidi povídat ve volném čase.

Vsadit všechno na jeden produkt není dobrá strategie. Mnohem lepší je nabízet kvalitních produktů víc, a doufat, že jeden z nich se ujme. Nicméně když už se ujme, pak je to docela dobrý zdroj pasivního příjmu.

Pronájem nemovitostí jako pasivní příjem

Další možností příjmu na důchod je pronájem nemovitostí. Ty však zpravidla vyžadují velký finanční kapitál na začátku, a pokud si člověk dobře nenastuduje danou problematiku, může o část peněz v konečném důsledku přijít.

John Graves, který se danou problematikou zabývá radí spočítat si tři základní věci: Kolik peněz chcete mít na konci z pasivního příjmu, kolik stojí samotné nemovitosti, a kolik je finanční riziko daných nemovitostí.

Výpočet ziskovosti

Tak například jestli chcete mít příjem 300 000 za rok, a náklady na provoz nemovitostí jsou 60 000 měsíčně a dalších 10 000 na daních, musíte nemovitosti pronajímat za 95000 měsíčně, abyste dosáhli svého cíle.

A teď přijde ta riskantní část: Seženete zákazníky? Je poptávka dostatečně veliká, aby si domy pronajali? Pokud neseženete nájemníky, pak je projekt v troskách, a vzpamatovávat se z toho můžete docela dlouho.

Affiliate marketing

Někteří říkají, že dobrým vedlejším zdrojem je affiliate marketing. Funguje na jednoduchém způsobu. Zákazníci doporučují vaši stránku známým či přátelům, a za každou úspěšnou tržbu od přidaného přítele získávají provizi. Toto se v žádném případě nedá označovat za pasivní. A vybudovat takovou síť zákazníků , kteří síť dále rozšiřují trvá roky.
Pasivní příjem je skvělý zdroj zabezpečení. To bezesporu ano. Možná jen, že není tak pasivní, jako to nabízí jeho název.

Napsat komentář