virtuální sídlo společnosti

Výhodné virtuální sídlo společnosti

Virtuální sídlo nebo také virtuální kancelář je určená pouze pro podnikatele, takže je zapotřebí živnostenské oprávnění. Poskytovatel virtuálních sídel nebo kanceláří pronajímá zákazníkovi (tzv. právní osobě adresu za účelem jejího zápisu do obchodního rejstříku).

Jednali se o osobu podnikající, jde potom o adresu místa, kterou má daná osoba zapsána v živnostenském rejstříku. Nerozumí se jím fyzické využívání prostor a ve valné většině případů se jedná o společný nájem/podnájem s dalšími nájemci/podnájemci.

První virtuální kancelář jste mohli objevit už v roce 1995, což byl tehdy velký úspěch, založen člověkem Ralph Gregory s názvem Intelligent Office.

Virtuální sídlo společnosti slouží především jako adresa

Úkolem služby (tzv. virtuálního sídla či kanceláře) je poskytnutí souhlasu s umístěním sídla (pro právní osoby) nebo souhlasu s místem podnikání u podnikajících fyzických osob, bez něhož soud sídlo/místo podnikání do rejstříku nezapíše, a následné přeposílání korespondence, která klientovi na adresu sídla dorazí.

Další funkce virtuální kanceláře

  • Přeposílá, uschovává nebo skenuje dokumenty.
  • Pronajímá místnost k zasedání
  • Vyřizuje, ale také přesměrovává telefonické hovory
  • Virtuální osobní asistentka

Virtuální sídla a zákony ČR

Zákony ohledně virtuálních sídel v ČR se v roce 2009 změnily tím, že byl zcela zrušen § 19 c) odst. 2, podle kterého byly do té doby právnické osoby povinny určit své sídlo adresou, kde právnická osoba sídlí skutečně, tedy místem, kde je umístěna její správa a kde se veřejnost může s právnickou osobou stýkat.

Od 20.7.2009 již tuto právní povinnost v zákoníku nenaleznete, čímž byla posvěcená legálnost virtuálních sídel. Nový zákon v zákoníku také zohledňuje koncepci sídla podle judikatury Evropského soudního dvora.

Napsat komentář