vše o hypotékách

Základní informace o hypotékách

Hypotéka je úvěrový bankovní produkt určený k financování koupě, stavby nebo rekonstrukce bydlení či rekreačních prostor. Jedná se o úvěr, který má oproti standardnímu úvěru zvýhodněnou úrokovou sazbu.

Hypoteční úrokové sazby

Úrokové sazby u hypoték se v posledních letech mění směrem dolů, již brzy se ale předpokládá jejich nárůst zpět nahoru. Ještě před pěti lety se úroky hypoték pohybovaly běžně kolem 4%, dnes je možné se dostat při splnění určitých podmínek v některých bankách i pod 2% – pro získání této sazby je zpravidla vyžadováno Pojištění schopnosti splácet.

Délka úvěru

Tento údaj se pohybuje v rozpětí 10 – 30 let splácení úvěru. Přímou úměrou si vyjádřeme, že čím kratší je doba splácení, kterou si vyberete, tím méně peněz přeplatíte na úrocích, zároveň ale samozřejmě platí, že čím kratší je doba splácení, tím vyšší je vaše měsíční splátka, což bývá rozhodujícím faktorem pro tento bod. Nejčastější variantou je ale splácení hypotéky mezi 25 – 30 lety.

Základní podmínky poskytnutí

Prvotní podmínky jsou naprosto totožné s podmínkami poskytnutí klasického úvěru – je třeba být plnoletý, mít příjem ze zaměstnání na hlavní pracovní poměr a být mimo zkušební i výpovědní lhůtu v tomto zaměstnání. Dále je samozřejmě třeba, aby byl příjem dostatečný pro danou výši úvěru, je třeba, aby byl klient dostatečně bonitní (schopný splácet) – ověřuje si banka a také může být rozhodující, jestli splácí ještě nějaké další úvěrové produkty.

Další podmínky pro získání hypotéky

Z dalších podmínek je třeba zmínit především nutnost podpisu manžela či manželky. Dále je dobré vědět, že hypotéku je třeba zajistit – zpravidla se zajišťuje přímo danou nemovitostí, kdy banka provede nacenění, zdali má nemovitost k zajištění závazku dostatečnou hodnotu. Výše úrokové sazby je závislá i na tom, kolik procent hodnoty nemovitosti potřebujete touto hypotékou financovat. Pokud vám stačí hypotéka na 70% hodnoty nemovitosti, bude úroková sazba výrazně nižší, než pokud potřebujete půjčit rovných 100% – ty vám dokonce některé banky mohou odmítnout poskytnout.

Hypotéka je jeden z mála úvěrů, kterému se v životě málokdo vyhne. Proto je dobré se důkladně porozhlédnout po finančním trhu a nechat si udělat nabídku od co nejvíce bank, kdy každá může nabídnout úplně jiné podmínky.

Napsat komentář