Porodnost v posledních letech sice stoupá, i tak ale zdaleka nedosahuje takových čísel, aby to bylo pro náš stát dostačující. Populace stárne a tím pádem se musí měnit i sociální a důchodový systém. Proč mladí lidé odkládají rodičovství, které by mělo hrát zásadní úlohu v našem životě? Důvodů mají hned několik a všechny jsou stejně zásadní.
- Zázemí
Mladí lidé nechtějí mít děti, dokud nemají zařízené dostatečné zázemí. Ideálně vlastní bydlení, rozjetou kariéru a dostatečný příjem, aby neměli problém sebe i děti uživit, i v případě menší finanční krize. Samozřejmá je i finanční rezerva. Jen samotné bydlení je kapitolou samo pro sebe. mladší lidé mají problém sehnat adekvátní podnájem, do menšího si dítě pořizovat nechtějí a větší byty jsou neúměrně drahé. Na vlastní bydlení je nutné mít našetřeno minimálně 20% z ceny nemovitosti, což ? je pro spoustu mladých problém. A navíc velká část mladých dospělých má zápis v registru dlužníků, což také znemožňuje dosáhnout na hypotéku. Sice existují i nebankovní hypotéky bez registru, ty jsou však určeny pro podnikání a ne na bydlení.
- Práce
Většina mladých touží po kariéře, nebo aspoň po adekvátní práci, za kterou dostanou odpovídající ohodnocení. Takové práce ale často dosáhnou až po třicítce, což může být samozřejmě pozdě. Spousta mladých se tak k přemýšlení o rodině a dětech dostává až dlouho po třicátých narozeninách a často kvůli tomu končí v centrech asistované reprodukce, což silně zatěžuje náš zdravotní systém. Navíc těhotenství jsou poté více riziková a tím pádem se rodí i více a více nedonošených dětí.
- Chybí partner
Častým problémem je také absence partnera, se kterým děti chceme. Často na takového partnera pro celý život narazíme až později a to i kvůli tomu, že spousta mladých dnes děti vůbec nechce, čímž se tato pravděpodobnost zvyšuje.