Rozhodli jste se, že si postavíte kolem parcely betonový plot z tenkých desek a už máte vše zaměřeno a propočítáno? Už máte dokonce stanovený termín, kdy se vám výstavba bude hodit, a počítáte s tím, že vám pomůže váš kamarád? Možná, že to tak vyjde, ale raději zvažte i ty obtížnější momenty, s nimiž se lidé při výstavbě betonového oplocení setkávají:
Proč neotálet s výstavbou na klíč
Kdo vám materiál složí na zahradu – stavba plotu začíná složením materiálu z auta. Ten bývá naložen na dřevěných paletách a každá z nich může vážit až dvě tuny. Toto nelze složit z auta bez mechanizačních prostředků. Už víte, kdo vám materiál složí na zahradu, a kolik to bude stát?
Výkopové práce vás mohou srazit na kolena – při výstavbě plotu v délce deseti metrů bude zapotřebí vyhloubit šest jam pro sloupky, a to byste mohli za víkend zvládnout. V týdnu pak sloupky zabetonujete a příští víkend stavbu plotu dokončíte. Jenže s výstavbou oplocení kolem celé zahrady rostou požadavky na sílu, vytrvalost, výdrž a preciznost nikoli lineárně, ale exponenciálně. U výkopů pro sedmdesát sloupků to vyžaduje značnou fyzickou námahu, nemluvě o tom, že tu můžete narazit na problematický terén a výkopy nepůjdou tak snadno, jako u běžné ornice.
Zvedání desek do výšky – každou z desek pak musíte zvednout do výšky zhruba dvou metrů, a to není jen tak. Každá z desek váží přibližně sedmdesát kilo a i ve dvou lidech je zvedání takto těžkého břemene nad hlavu heroický výkon. Profesionálové k tomu potřebují jeřáb nebo kladkostroj a shánět jeřáb i s jeřábníkem nebo kupovat drahý kladkostroj jen kvůli oplocení se většinou nevyplatí.
Máte na práci záruku – kdo vám zaručí, že vaše práce bude bezchybná, a plot se po půl roce nesesype? Profesionální firmy si nemohou dovolit takovéto kolapsy a poskytují vám na svou práci záruku. Montáž betonového plotu cena vám pak nebude připadat jako zbytečná položka.