Je poměrně jasné, že lidé potřebují, aby jim věci při pohybu nevypadly z tašky či z kapsy, případně aby držely přesně tam, kde mají a jak mají. K tomuto účelu se používají nejrůznější typy zapínání.

To, který bude zvolen, záleží na mnoha faktorech. Těmi nejpodstatnějšími jsou materiál, ze kterého je daná věc vyrobena a k jakému účelu slouží. To nám totiž řekne, jakým bude vystavena podmínkám a co konkrétně potřebujeme zajistit.

zip1

Dejme tomu u dámské kabelky je potřeba, aby z ní za žádných okolností nic nevypadlo, ani kdyby se obrátila vzhůru nohama. Dále musí zapínání zabránit proniknutí případné vody a musí vydržet poměrně dlouho. I proto se zde používá především klasický zip s jezdcem.

Tento typ je bezpochyby tím nejpoužívanějším. Máme jej na oblečení, tašce, ale i mnoha dalších věcech. Zdálo by se tedy, že se hodí prakticky pro všechny příležitosti. Ale není tomu tak.

Například jej prakticky nenajdeme na botách. Jistě, existuje typ, který je má, ale v naprosté většině případů, pokud je na obuvi nějaký typ zapínání, jedná se obvykle o tkaničky, případně suchý zip. Proč tomu tak je?

Důvod je jednoduchý – pohyb, který noha vykonává. Když jdeme, pak se kotníkem opíráme do jazyka a předku boty. A přitom potřebujeme, aby se zapínání postupně nerozepínalo, a to ani při několikahodinovém nošení či při prudším pohybu, například běhu.

zip2

Navíc je zde ještě jedna věc: každý člověk má jinak velkou nohu, jinak silné kotníky. Je tedy potřeba, aby zapínání bylo dostatečně flexibilní na to, aby dokázalo pojmout více velikostí. A to právě tkaničky a suchý zip dokážou. Obojí lze nastavit tak, aby přesně odpovídaly požadované velikosti bez toho, že bychom museli snižovat míru, do jaké je bota zapnuta. A asi se mnou budete souhlasit, že mít pevně zapnutou botu je základ jejího pevného nošení.

Jak je vidět, je při výběru zapínání potřeba myslet na víc věcí. Jen tak může výrobce vybrat ten správný. A to je základ k tomu, aby byl zákazník spokojený.