Když si necháte zhotovit dřevěné točité, lomené, přímé či samonosné schodiště v domě, bude vás to pravděpodobně lákat se po něm procházet častěji. Je to známý psychologický efekt, který můžete zaznamenat pokaždé, kdy si kupujete něco nového, nebo dostáváte od někoho dárek. V té chvíli vás zajímá ona nová věc, zkoumáte ji, prohlížíte, ohmatáváte, zkrátka se snažíte ji do maxima užít. Za nějaký čas se vám, jak se říká, „okouká“ a zájem již nebude takový, jako v ten první den. Možná, že se časem opět k tomu předmětu vrátíte a začnete jej využívat častěji, ale už to nebude mít tak silný náboj. V jistém slova smyslu tu mohou být i výjimky, např. v situacích, kdy danou věc kamsi odložíte, a po nějaké době si uvědomíte, že ji vlastně máte, a bude vám připadat téměř jako nová.
Podle tohoto modelu se to může odvíjet i se schodištěm, které se vám časem okouká, a možná, že se mu dokonce budete snažit vyhýbat ve snaze ušetřit si námahu. Pokud bude v objektu výtah, anebo jiná možnost úlevy, např. nechodit do horních pater tak často, může se stát, že schodiště téměř zcela přestane mít svůj význam a stane se jen dalším kusem bytového inventáře.
To by však byla velká chyba, protože schody nejsou jen stavební prvek, ale perfektní cvičební nářadí. A co víc, můžete jej využívat zcela zdarma, a každý den i několikrát po sobě, pokud si vyšetříte čas. Proč vlastně chodit po schodech a dát jim přednost před zdviží?
Přispívají k dobré náladě – chození po schodech je jistým druhem antistresu, zahání chmury, snižuje výskyt stresových hormonů v krvi a zlepšuje náladu.
Posilovna zdarma – chcete posílit dolní končetiny? Choďte častěji po schodech, a třeba se závažím v batohu, brzy pocítíte sami na sobě ten pozitivní efekt.
Choďte po schodech naboso – procvičíte tím svaly chodidel a předejdete, nebo se zcela zbavíte plochých nohou.