Z Číny se dostal virus, který napadá celou Zemi, je smrtící a nebezpečný. Má na svědomí přes 130 obětí a číslo stále roste. V České republice je zatím pouze podezření, nicméně nepotvrzené a všichni tajně doufáme, že se ani nepotvrdí. Co udělá s naší společností panika, strach, beznaděj, které cítíme? A je potřeba se viru skutečně obávat tak moc?
Co to je koronavirus?
V Číně v prosinci 2019 virus propukl poprvé. Přenáší se sliznicí, což znamená, že roušky, které lidi kupují ve velkém nepomůžou, protože sliznici máme i v očích, ale nejčastější přenos je z kašle a dýchání, tam by zase pomoct mohli. Město Wu-tchan, kde virus vypukl je v karanténě, a tak všichni doufají, že se nebude více rozšiřovat, nicméně mimo karanténu je po celém světě hodně lidí, a tak nikdo neví kde se objeví znovu. Koronavirus lidé chytli nejspíš z tržiště, z masa volně žijících živočichů, toto tvrzení je ale nepotvrzené. Lidé, kteří onemocněli tímto virem pociťovali příznaky, které by se dali zaměnit za chřipku nebo zápal plic jako dušnost, horečka, únava, suchý kašel a snížení poštu bílých krvinek, což je u každé nemoci virového původu.
Koronavirus versus chřipka
Rozhodně nechceme nic zlehčovat, nicméně máme tu i onemocnění, které si vyžádalo životů daleko více a tím je nám všem známá chřipka. V dnešní společnosti je zvykem říkat, že máme chřipku, i když jde pouze o nachlazení, a ne pravou chřipku proti níž existuje očkování. Když nastane chřipková epidemie, tak jen tady v České republice přijde několik set lidí o život, takže by se na první pohled mohlo zdát, že koronavirus je takový malý bratříček chřipky a že bychom se chřipky měli bát víc. Je třeba si ale uvědomit, že virus z Číny teprve začal a nikdo neví kdy a kde a s jakým počtem obětí skončí. Je třeba se mít na pozoru a raději jít k lékaři, hlavně teď i s na první pohled banálním onemocněním, jak se říká: Lepší stokrát zbytečně než jednou, ale pozdě.